Evren Büker: “Federasyon Kupası’nın Ardından Lig Şampiyonluğunu da İstiyoruz”

Şub 28, 2017
Federasyon Kupası Şampiyonu Nesine.com Eskişehir Basket’in tecrübeli oyuncusu Evren Büker’in, takımının Süper Lig’e yükseleceğine dair inancı tam.
Evren-buker-20170228-KAPAK

Mersin'de gerçekleşen Federasyon Kupası finallerini şanssız geçiren ve ikinci maçta yaşadığı sakatlık sebebiyle final mücadelesinde forma giyemeyen Evren Büker ile kupa şampiyonluğundan takımın lig mesaisine dek kapsamlı bir sohbet gerçekleştirdik.

Evren Büker’in takımın ikinci kaptanı olduğu Nesine.com Eskişehir Basket, Türkiye Basketbol Ligi’nde normal sezonun yirmi dört haftası geride kalırken aldığı yirmi galibiyetle ikinci sırada bulunuyor. 

-Eylül ayında Antalya’da başlayan Federasyon Kupası maratonunu şampiyon tamamladınız. Senin özelinde Mersin’deki maçlar sıkıntılı geçse de takımının kupayı almasının seni oldukça mutlu ettiğini görüyoruz…

Evren Büker: Doğru, benim için Mersin’deki günler şanssız geçti. İlk maçta otuz saniye oynadıktan sonra bayıldım, oyundan çıktım. İkinci maçta ise on birinci dakikada sakatlandım. Neticede bunlar sporun içerisinde var, olur böyle şeyler. Kupayı almak prestij ve moral açısından takımımız adına çok önemliydi, tabii ki bu açıdan çok mutluyum. Şampiyonluk maçında sahada değildim, kupayı bize getiren tüm takım arkadaşlarımı gönülden kutluyorum. Rakiplerimizi bir bir eleyerek ulaştığımız bu şampiyonluk gibi, sezon sonunda da lig şampiyonluğuna uzanmayı ümit ediyoruz.   

Fed-Kupasi-Odul-20170226-KAPAK

-Senin ne zaman takıma katılabileceğin ile ilgili netleşen bir durum var mı?

Evren Büker: Ayak bileğimde bir kırık yok ama bağlarımda sıkıntı var. Net bir şey söylemek için erken ancak bir, bir buçuk ay kadar bir süre takıma katılamayabilirim… Tabii inşallah daha kısa sürer. En kısa zamanda iyileşmek, play off başlayana dek hazır olmak ve sahalara daha güçlü dönmek en büyük dileğim şu anda. 

“Nesine.com Eskişehir Basket Çatısı Altında Mutluyum”

-Ligde sürmekte olan sezondan bahsedecek olursak neler söylersin? Nasıl geçti senin gözünden 24 hafta Nesine.com Eskişehir Basket için?


Evren Büker: Umduğumdan çok daha güzel geçti. Esprili olarak önce şunu söyleyeyim; soyunma odasında 10 tane Türk oyuncu olduğumuz için daha çok Türkçe konuşuyoruz beni en çok mutlu eden durumlardan biri bu. Öbür yandan oynamış olduğum basketboldan zevk alarak oynuyorum. On bir yıl Süper Lig’de mücadele veren önemli takımlarda oynadım ama son üç dört senemde çok mutlu olduğumu söyleyemem. Bunun da sebebi orada çok fazla yabancı oyuncu olmasıydı. Bu sene de şansım vardı, kariyerime Süper Lig’de devam edebilirdim ama ben Eskişehir Basket forması giymek için vermiş olduğum karardan dolayı son derece mutluyum. Takımdaki arkadaşlık da çok güzel ve ortam huzurlu. Gelecekte ne olur bilmiyorum ama önümüzdeki senelerde de bu çatı altında kalmak isterim. 

“Brad Greenberg ile İletişimimiz Kuvvetli”

-Soyunma odasında ağırlıkla Türkçe konuştuğunuzdan söz ettin ama bir yandan da ligin tek yabancı antrenörü ile çalışıyorsunuz… 


Evren Büker: Öyle tabii ama kendisi ile iletişimimiz kuvvetli. Hocamızın bize yaklaşımı da güzel. Kendisi kariyerli, daha önce NBA’de asistan koç olarak da görev yapmış bir isim ve basketbolu bilen, beyefendi bir antrenör. Onunla Türkçe konuşmuyor olmamız aramızda bir kopukluğa sebep olmuyor. 24 maçta 20 galibiyet aldık beraber. Ligde Astra Group Sakarya BŞB ile aynı puana sahip iki takımdan biri olarak ikinci sıradayız. Normal sezonu olabildiğince yukarıda bitirip play off sıralamasında güçlü bir noktada olmayı arzu ediyoruz. En iyi dört takım arasına girdikten sonra da Süper Lig yolunda gereken adımları atacağımıza inanıyoruz. 

“Ligimizde Kolay Maç Diye Bir Şey Yok”

-Astra Group Sakarya BŞB ile aynı puanı paylaşıyorsunuz ancak başka bir çok dişli rakibiniz de var... Ligdeki mücadele ortamını nasıl yorumluyorsun?


Evren Büker: Ciddi yatırımlar yapan rakiplerimiz var ama bence bu sezon Petkim’in yükselişini kimse görmezden gelmemeli. Onlar da en az bizim kadar Süper Lig’e çıkmaya aday diye düşünüyorum. Bursaspor Durmazlar da aynı şekilde… Bandırma Kırmızı takımındaki gençler desen olağanüstü mücadele ediyorlar, lige inanılmaz renk katıyorlar. Tabii ki kâğıt üzerinde bazı favoriler var ama maç sahada oynanır ve o 40 dakika içinde neler olacağını kimse bilemez. Nesine.com Eskişehir Basket’in bu ligde bulunma amacı Süper Lig’e çıkmak. Biz bunun sorumluluğunun tabii ki bilincindeyiz ama yolumuzda yürürken tüm rakiplerimize, karşılaştığımız her takıma büyük saygı duyuyoruz. Her maçın ayrı bir havası var ve samimiyetle söylüyorum ki ligimizde her maç zor, kolay maç diye bir şey yok. 

“Hedefe Ulaşmak Doğru Zamanda Form Yakalamak ile Mümkün Olur”

-Normal sezonda önünüzde 10 maç kaldı. Play off mesaisi sizin için bu kadar önemliyken, kalan normal sezon maçlarında takımın enerjisini minimum kullanmaya yönelik bir vites küçültme dönemi olabilir mi?


Evren Büker: Vites küçültmek demek doğru olmaz. Şöyle bahsedelim bu konudan; biz tecrübeli oyunculara sahip bir takımız. Play off döneminin öneminin farkındayız ve orada maksimum enerjiye sahip olma durumumuzu ayarlayabilmemiz lazım. Kritik noktada vites artırmak her zaman şarttır. Neticede Mayıs ayı geldiğinde kimse sezon içinde neler olduğunu hatırlamaz, herkes son dönemece bakar. Hedefe ulaşmak için doğru zamanda, doğru yerde form yakalamaktan başka şansınız yok. Biz de bunu ayarlayabilecek kalitede bir takımız. Kendimden örnek vereyim, normal sezonu domine ederek oynadığım sezon sayısı belki iki üç tanedir. Ligin sonu geldiğinde ise her zaman iyi oynamışımdır. Belki biraz mental bu durum, ama hep böyle oldu… 

EVRNBKRIC2

Röportaj: Şansın Tokyay

Fotoğraf:
Ahmet Tokyay