Federasyon Kupası Yarı Finalleri Ardından Açıklamalar

Şub 24, 2017
Mersin Edip Buran Spor Salonu’nda düzenlenen Federasyon Kupası Yarı Final maçlarının ardından takımların başantrenör ve oyuncuları açıklamalarda bulundu.
Federasyon Kupası’nda final oynamaya hak kazanan ilk takım, Astra Group Sakarya BŞB’yi 93 – 88 mağlup eden Nesine.com Eskişehir Basket oldu. 

Sakarya-Eskisehir-20170224-KOC-KAPAK

Günün ilk mücadelesinin galibi Nesine.com Eskişehir Basket’in başantrenörü Brad Greenberg ve Yunus Emre Sonsırma finalden önceki son adımı analiz ettiler.

Brad Greenberg: Çok zor ve fiziksel bir maç oldu, özellikle de ikinci yarı… Sakarya’yı gerçekten tebrik ediyorum çünkü geri düştükten sonra çok istekli bir oyun ile kaliteli bir mücadele ortaya koydular. Savunmaları bizi çok zorladı ve özellikle son çeyrekte dışarıdan da iyi bir yüzde ile oynadılar. Bizim oyuncularımız da maçı hiç bırakmadı ve rakibin direncine aynı şekilde cevap verip kazanmak istediler. Ayrıca bu maçta Evren Büker sakatlandı ve bu durum bizi çok üzdü. Büyük bir kayıp oldu bizim için. Henüz durumunun ne olduğunu ve ne kadar oynayamayacağını bilmiyoruz ama umarım ciddi bir süre ile bizden ayrı kalmaz. Federasyon Kupası finallerinde art arda ligin en iyi takımları ile mücadele ediyoruz ve gerçekten kolay bir tempo değil. Bu maçı kazandığımız için mutluyuz ve şimdi kupa için sahaya çıkacağız. Öbür yandan hafta içi bir maçımız ve hafta sonu bir maçımız daha var. Bu da 11 günde 5 maç eder. Kısacası sağlam durmalıyız ve kazanabildiğimiz kadar maç kazanmalıyız. 

Yunus Emre Sonsırma: Bizim için çok önemli bir maçtı, en ciddi rakiplerimizden bir tanesi ile oynadık. Talihsiz de bir olay yaşadık, Evren Büker’in sakatlanması hepimizi çok üzdü. Onun gibi önemli bir güçten mahrum kalmak istemezdik, eksikliğini hissettik. Yine de birlikte durduk, birbirimizi her an kolladık ve takım olmayı başardık. Sonuçta maçı kazanmasını bildik ve şimdi de final mücadelesi vereceğiz. Final maçını da galibiyetle tamamlayıp kupayı almak istiyoruz. Ligde geri kalan süreçte Sakarya’ya da başarılar diliyorum 

Kupaya yarı finalde veda eden Astra Group Sakarya BŞB adına da başantrenör Burak Bıyıktay ve Calvin Harris de yarı final mücadelesini değerlendirdi. 

Sakarya-Eskisehir-20170224-KOC

Burak Bıyıktay: Maça iyi başladığımızı söyleyemem ama ikinci yarı gösterdiğimiz direnç ile mücadeleye ortak olmasını bildik. Rakibimiz faul atışlarından çok fazla skor buldu ve maçı kazanmamız kolay değildi.  Biz de özellikle ilk yarı hakikaten iyi oynamadık ama ikinci yarıda geri geldikten sonra maalesef kazanamadık. Rakibimizi tebrik ediyorum. 

Calvin Harris: Zor bir maçtı. İlk yarıda performansımızın altında kalarak kendimizi sıkıntıya soktuk.  İkinci yarıda daha iyi oynadık ama bu yetmedi, demek ki çok daha iyi oynamamız gerekiyordu. Böyle kuvvetli bir rakiple oynuyorsanız ve ilk yarıda istediğiniz oyunu sahaya koyamadıysanız ikinci yarıda hata yapma lüksünüz olmuyor. Final oynayamayacağımız için üzgünüz. 

Mersin Edip Buran Spor Salonu’nda oynanan son yarı final maçının ardından Nesine.com Eskişehir Basket’in finaldeki rakibi, Bursaspor Durmazlar’ı 81 – 70 mağlup eden İstanbulspor Beylikdüzü oldu.

Günün ikinci mücadelesinin galibi İstanbulspor Beylikdüzü adına başantrenör Hakan Yavuz ve Uğur Can Aksoy finale yükselme müsabakasını değerlendirdiler. 

Istanbul-Bursa-20170224-koc-KAPAK

Hakan Yavuz:
Uzun bir Federasyon Kupası maratonu iki gün sonra bitecek ve biz de bu uzun maratonun en son gününe dek ayakta kaldığımız için çok mutluyuz. Bu yolda emeği geçen herkesi kutluyor ve tebrik ediyorum. İlk senemizde, yepyeni bir organizasyon ile bu noktayı hak ettiğimize inanıyorum. Akıllı, dürüst ve kazanmak için varını yoğunu ortaya koyan bir ekibiz. Bursaspor Durmazlar da bugün çok iyi mücadele etti. Başlarında harika bir antrenörleri var, onlar da bizim gibi yeni bir organizasyon. Biz maçın sonunu diri kalarak daha iyi oynadık ama rakibimizin hakkını yemek istemem, onlar da bir önceki akşam çok geç saatte biten 50 dakikalık bir maç yapıp gece geç saatte yattılar. Onları ayrıca tebrik ediyorum. Biz de maçı kazanıp finale kaldığımız için çok mutluyuz. İnşallah ligde kendi sahamızda elimizden kaçırdığımız Eskişehir Basket’i finalde yenip kupayı alıp İstanbul’a götürmek istiyoruz. 

Uğur Can Aksoy: Maçın başından sonuna dek sahada büyük bir mücadele oldu ama maçın sonunda diri kalan ve maçın sonunu daha iyi oynayan taraf biz olduk. Tüm takım arkadaşlarıma gösterdikleri özveriden, mücadeleden ötürü çok teşekkür ederim. Hepimiz her geçen gün beraber daha iyiye gitmek için çabalıyoruz. İnşallah finalde de galibiyete uzanıp kupanın sahibi biz oluruz. 

Kupaya yarı finalde veda eden ikinci takım olan Bursaspor Durmazlar’ın başantrenörü Şemsettin Baş ve Şahin Ekmen de karşılaşmayı değerlendirdi. 

Istanbul-Bursa-20170224-koc1

Şemsettin Baş: Ligde İstanbulspor Beylikdüzü’ne karşı bir maçı kaybedip bir maçı kazanmıştık. O kaybettiğimiz maçta olduğu gibi bugün de onların istediği gibi ve düzenlerine göre bir maç oynandı. Yüksek tempoda, çok koşarak kolay basketlere ulaştılar. Birkaç tane de ekstra şut sokunca bizi düzenimiz dışına ittiler. Biz de sabırlı davranamadık, Türk sporcusunun en büyük problemi bahane yaratmaktır. Biz 50 dakikalık bir maç oynadıysak İstanbulspor Beylikdüzü de 45 dakikalık bir maç oynadı. İstanbulspor’u da tebrik ediyorum, final maçında onlara başarılar diliyorum. 

Şahin Ekmen: Öncelikle takım olarak çok üzgünüz. Buraya kupayı almaya gelmiştik, ama olmadı... Bursaspor olarak bana göre bu sezonun en kötü maçını oynadık. İstanbulspor’u tebrik ediyorum, finalde kendilerine başarılar diliyorum.