Federasyon Kupası Çeyrek Finallerinde İkinci Günün Ardından Açıklamalar

Şub 23, 2017
Mersin Edip Buran Spor Salonu’nda düzenlenen Federasyon Kupası Çeyrek Final maçlarının ikinci gününün ardından takımların başantrenör ve oyuncuları açıklamalarda bulundu.
Samsun-Istanbul-20170223-ANT1

Günün ilk mücadelesinin uzatma dakikalarında galibi olan İstanbulspor Beylikdüzü’nün başantrenörü Hakan Yavuz ve Umutcan Özyıldırım yarı finale uzanma mücadelesini analiz ettiler.

Hakan Yavuz: Beşinci günde Samsun ekibi ile oynadığımız ikinci maç oldu. Sezon başında hazırlık maçı yapmıştık onlarla, sonra ligde iki tane maç ve şimdi de kupada oynadığımız mücadele ile en çok karşı karşıya geldiğimiz ekip oldular. Neticede rakibimizi çok iyi tanıyorduk ama son dönemde bir koç değişikliği yaşadılar. Haliyle bu durum bizi rahatsız etti çünkü karşımızda çok iyi bir kadro vardı ve ciddi bir direnç göstereceklerini de biliyorduk. Yine de maçın sonunda yoruldular ve biz de vites artırdık. Aradaki yedi sayı farkı da şansa kapattık çünkü ilk devre yüzde yedi gibi bir üçlük yüzdesi ile oynamıştık. İkinci devre daha isabetli atışlar yapsak da maç yine uzatmaya gitti. Ligdeki maçımız da böyle geçmişti. Biz mücadeleyi bırakmayan bir takım olduğumuz için böyle zorlu maçları kazanabiliyoruz. Kupada yolumuza devam ettiğimiz için mutluyuz. Ligdeki mevcut takımlar arasında yarı finale kalmak bizim için önemliydi, inşallah yarı final maçını da başarı ile geçeceğiz.

Umutcan Özyıldırım: Maç genelinde çok iyi oynadığımızı söyleyemem ama çok yüksek bir direnç gösterdik. Maçın sonunda da savaştığımız dakikaların geri dönüşünü galibiyet olarak aldık. Rakibimizi de gösterdiği mücadeleden ötürü tebrik ediyorum. Kazandığımız ve kupada yarı final oynayacağımız için mutluyuz. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent yardımcı antrenörü Ömer Kahyaoğlu ve Onur Aksoy da müsabakayı değerlendirirken Federasyon Kupası için yarı finalde mücadele edecek takımlara da başarılar dilediler. 

Samsun-Istanbul-20170223-ANT

Ömer Kahyaoğlu: Daha üç gün önce İstanbulspor Beylikdüzü ile oynamıştık. O da bunun gibi çetin bir maç olmuştu. Rakibimizi tebrik ediyorum, bizi iki kere üst üste yendiler, çok da iyi mücadele ediyorlar. Bizim de geliştirmemiz, toparlamamız gereken şeyler var. Defansif kurallarda, hücumlarda iyileştirmemiz gereken çok nokta var. Daha paylaşmaya, yardımlaşmaya yönelik oynamalı ve kurallarımızı oturtmalıyız. Oyuncularda doğal olarak bazı kafa karışıklıkları oluyor; kim nereye koşsun, kim kime yardıma gitsin gibi temel kararlarda hızlı bir şekilde yol kat etmemiz şart. Aldığımız bir maçı vermiş gibi olduk. Kazandığımıza inandığımız anda maç uzatmaya gidince yorgunluk belirtileri gösterdik. Oyuncuları zorlamadan antrenmanlarımızı da daha düzenli hale getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Gelecekten çok ümitliyim. Oyuncularımızı mücadelelerinden ötürü tebrik ediyorum ve bugün çarpıştıkları için onlara teşekkür ediyorum. Geride kalan her maçımızda da aynı savaşı göstereceklerinden hiç şüphem yok. Rakimiz İstanbulspor Beylikdüzünü’nü de tebrik ediyor ve kupa yolunda başarılar diliyorum.

Onur Aksoy: Maçı çok istedik ama olmadı. Çok eksiğimiz var. Bundan sonra daha fazla çalışacağız. Lig mesaisine odaklanacağız ve inanıyorum ki play off mücadelesi vereceğiz. Rakibimize Mersin’de sürecek kupa mücadelesinde başarılar dilerim. 
 
Günün iki uzatmaya giden ikinci mücadelesinin galibi Bursaspor Durmazlar’ın başantrenörü Şemsettin Baş ve Mert Celep, zorlu çeyrek final maçını yorumladılar. 

Bandirma-Bursa-20170223-KOC1

Şemsettin Baş: Maçın zor geçeceğini biliyorduk. Ligin en formda takımlarından biriyle mücadele ettik; belki de en formda olanıyla. Çok baskılı oynuyorlar, hücum ribaundlarından sayı bulmaya yönelik ciddi ataklar yapıyorlar. Rakiplerini top kayıplarına zorlayıp çaldıkları topları hızlı hücumlarla değerlendiriyorlar. Baktığınız zaman 33 tane 2 sayılık basket bulmuşlar ve bu 66 sayı yapar. Sadece 3 tane 3 sayılık isabetleri var ve bu istatistik içeriden oynama noktasında ne kadar aç olduklarını gösteriyor. Biz ilk periyot ve ikinci periyotta onlara istediğimiz gibi direndik ama üçüncü periyoddan sonra çok fazla hücum ribaundu kaptırıp çok da top kaybı yapınca onların ekmeğine yağ sürmüş olduk. Kazandığımız için mutluyuz ama haliyle çok yorulduk, hırpalandık. Bandırma Kırmızı takımını da tebrik ediyorum. Çok genç arkadaşlardan kurulu bir ekipler ve her rakiplerini zorluyorlar. Biz onlara karşı ligde de iki galibiyet aldık ama ikisini de çok zorlanarak aldık. Bugün de sıkıntılı bir maçtı ki bunu tahmin ederek buraya geldik. Bizim hedefimiz her maçta son anına kadar maça ortak olmaktır, bunu hep söylüyorum. Yarı final maçında da elimizden gelen her şeyi yapıp finale kalmak istiyoruz.

Mert Celep: Öncelikle iki takımı da mücadelelerinden ötürü tebrik ediyorum. Bu maçın gerçekten çok zorlayıcı olacağını biliyorduk. Turnuvaların ilk maçları her zaman en sıkıntılı olanlardır. Biz de bugün iyi savaştık ve iki uzatma sonucunda kazanan taraf olduk. Turnuvanın geri kalan maçlarında da tüm takımlara başarılar diliyorum. 

Kupaya çeyrek finalde veda eden son ekip Bandırma Kırmızı’nın başantrenörü Ahmet Gürgen ve Erkan Yılmaz da elli dakikalık çeyrek final maçı hakkında değerlendirmelerde bulundular. 

Bandirma-Bursa-20170223-KOC

Ahmet Gürgen: Ben bu mücadelenin ardından, özellikle kendi oyuncularımı tebrik ediyorum. Gerçekten iki taraf için de sayı atmanın çok zor olduğu, oksijenin çok azaldığı bir mücadele oldu. Elendiğimiz için çok üzgünüm ama oyuncularımı gösterdikleri mücadeleden ötürü içtenlikle kutluyorum. Lig mesaisine dönüp play off sıralamasında yer bulmak için çalışacağız. Federasyon Kupası için mücadele etmeye devam edecek tüm takımlara başarılar diliyorum.

Erkan Yılmaz: Federasyon Kupasına yakışır bir mücadele oldu. İki uzatmaya giden maç sonunda Bursaspor Durmazlar galip gelen taraf oldu. Kendi takımımı da rakibimizi de kaliteli mücadeleden ötürü tebrik ederim, rakibimize kupa yolunda başarılar dilerim.