Osman Solakoğlu Mezarı Başında Anıldı

Oca 31, 2016
Türk basketboluna uzun yıllar hizmet etmiş, eski Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlarından Osman Solakoğlu, bugün mezarı başında anıldı.


Türk basketboluna uzun yıllar hizmet etmiş, eski Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlarından Osman Solakoğlu, vefatının 11. senesinde bugün mezarı başında anıldı. Feriköy Mezarlığı’nda yapılan anma törenine TBF Yurtiçi Faaliyetleri ve Altyapı Organizasyonları Direktörü Necati Güler, A Milli Erkek Takımımız ve Galatasaray Odebank'ın kaptanı Sinan Güler, TBF yetkilileri, Solakoğlu ailesi ve sevenleri katıldı. Osman Solakoğlu’nun anısını yaşatmak amacıyla TBF ve Solakoğlu ailesi tarafından düzenlenen “Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet” ödülünün bu yıl ki kazananı Sinan Güler'e ödülü, dün oynanan Galatasaray Odeabank - Trabzonspor Medical Park karşılaşmasının öncesinde düzenlenen törenle takdim edilmişti.

Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödül Töreni haberine ulaşmak için tıklayınız.

Osman Solakoğlu Kimdir?

Osman Solakoğlu 1927'de İstanbul’da doğdu. 1945 yılında Ankara Koleji’ni bitirdi. Okul yıllarında Ankara Koleji’nin Spor Kolu Başkanı olarak spor yöneticiliğine ilk adımını attı. 1950’li yıllarda Galatasaray'ın basketbol menajerliğini yaptı. Bir süre Galatasaray Kulübünde Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptıktan sonra sırasıyla Turgut Atakol, Faik Gökay ve Feridun Koray başkanlığındaki Basketbol Federasyonlarında Milli Takım Yöneticiliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi.

1968 yılında Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 23 yıllık başkanlık döneminde yıldız, genç, ümit ve A milli takımlar sayısız başarılara imza attılar; basketbol uluslararası rekabette Türkiye’nin en başarılı takım sporu oldu; 1973 Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takım çeyrek finale çıktı. Osman Solakoğlu sporun çocukların ve gençlerin yetişmesinde önemli bir vasıta olduğuna inanarak yurt çapında açtığı kampanyalarla çocukları, gençleri spora yönlendirdi. 1970'lerde Mini Basket kampanyasıyla basketbolun ilkokullara yayılmasını sağladı, Türkiye'nin her yanına semt sahaları ve spor salonları yapılmasına öncülük etti. Deplasmanlı Bayanlar 1. Ligi ve Erkekler 2. Lig’inin kurulmasını, Yıldız ve Ümit Milli Takımları'nın yeniden oluşturulmasını sağladı. Uluslararası düzeyde de basketbolün ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu; FIBA’da Balkan Devletleri Genel Sekreteri ve FIBA Gençler Komisyonu Asbaşkanı olarak uzun yıllar Türkiye’yi temsil etti. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Onur Kurulu Asbaşkanı ve Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

Başta GSGM Altın Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Türk Sporuna Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Şeref Ödülü ve Galatasaray Spor Kulübü Onur Belgesi olmak üzere çok sayıda ödülün sahibi oldu. Osman Solakoğlu vefat ettiği 5 Şubat 2005’e kadar Basketbol Federasyonu’nun Onursal Başkanı olarak basketbola ve Türk sporuna hizmetini sürdürdü. Sadiye Solakoğlu ile evli olan Osman Solakoğlu bir erkek evlat ve iki torun sahibiydi.